Uroczystość upamiętniająca 77. rocznicę Bitwy pod Monte Cassino 18 maja 2021

14.12.2021

Tradycyjna uroczystość upamiętniająca 77. rocznicę bitwy pod Cassino odbyła się 18 maja 2021 r. na Polskim Cmentarzu Wojskowym pod Montecassino. Wziął w niej udział Komisarz Generalny ds. Honoru Poległych gen. dywizji Gualtiero Mario DE CICCO, a także Minister Obrony Narodowej RP Mariusz BŁASZCZAK, Ambasador RP we Włoszech – Anna Maria ANDERS oraz mało liczne przedstawicielstwo włoskich i polskich władz dyplomatycznych, cywilnych, wojskowych i religijnych.

Na Cmentarzu Polskim pod Monte Cassino, wraz z ich dowódcą gen. ANDERSEM i jego żoną Ireną, pochowane są szczątki 1051 żołnierzy poległych w IV bitwie o Monte Cassino w maju 1944 r.



Po zakończeniu Mszy Świętej odprawionej przez kard. Stanisława DZIWISZA, przybyli goście wygłosiły serdeczne przemówienia okolicznościowe i złożyli wieńce kwiatów ku czci poległych.

Generał DE CICCO przypomniał ofiarę bohaterskich żołnierzy polskich, którzy walczyli o wyzwolenie Włoch spod okupacji hitlerowskiej i wyraził serdeczne słowa wdzięczności i podziękowania im oraz całemu narodowi polskiemu. Oświadczył także, że czuje się dumny i zaszczycony mogąc strzec szczątków ponad 4000 polskich żołnierzy, pochowanych na czterech Polskich Cmentarzach Wojskowych znajdujących się we Włoszech (Cassino (FR) – Loreto (AN) – Casamassima (BA) – San Lazzaro di Savena (BO)). Generał zakończył przemowę przekazując wszystkim obecnym pozdrowienia od Ministra Obrony Lorenzo GUERINI.


Źródło: https://www.difesa.it/Il_Ministro/ONORCADUTI/Eventi_news/Pagine/Monte_Cassino.aspx
https://polonia-wloska.org/pl/18-maja-2021-montecassino-uroczystosc-upamietniajaca-77-rocznice-bitwy-pod-montecassino/




senat_polonia_2025

ZADANIE DOFINANSOWANE W RAMACH SPRAWOWANIA OPIEKI

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

NAD POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ W 2025 ROKU