RADA POLONII ŚWIATA
World Polonia Council


WIADOMOŚCI RADY POLONII ŚWIATA


   ŚWIAT
 2022-10-28 Doroczne Spotkanie Rady Dyrektorów Krajowych Kongresu Polonii Amerykańskiej

Doroczne Spotkanie Rady Dyrektorów Krajowych Kongresu Polonii Amerykańskiej odbyło się w budynku Związku Narodowego Polskiego, Polish National Alliance (PNA) w Chicago, w zeszłym tygodniu. Zjazd Rady Dyrektorów Krajowych Kongresu Polonii Amerykańskiej trwał od 19 do 20 października. Była to bardzo udana 2-dniowa dyskusja na aktualne tematy dotyczące Polonii amerykańskiej oraz sytuacji na Ukrainie i jaki to ma wpływ na Polskę.

Członkami Komitetu Wykonawczego KPA są: Prezes Frank J. Spula, Sekretarz i Wiceprezes ds. Amerykańskich Timothy Kuzma, Wiceprezes ds. Polskich Bożena Kaminski, Pierwszy Wiceprezes Mark Pienkos, Wiceprezes ds. Promocji i Mediów Małgorzata Schulz, Wiceprezes ds.Członkostwa Mary Sendra Anselmo, Wiceprezes ds. Kultury Debbie Majka, Wiceprezes ds. Finansowych Joseph Mikołaj Rej, skarbnik Micheline Jaminski. Wszyscy członkowie Zarządu Krajowego KPA, z wyjątkiem Pani McLees brali udział w zjeździe.

Na konferencji byli goście specjalni: Konsul Generalny RP w Chicago Paweł Zyzak, Konsul Generalny Ukrainy w Chicago Serhiy Koledov oraz Biskup Piotr Turzyński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Tegoroczny zjazd KPA, był pierwszym osobistym spotkaniem, od czasu konferencji w listopadzie 2019 roku, w Chicago. Dyrektorzy krajowi byli bardzo zadowoleni, widząc się ponownie po przerwie spowodowanej COVID 19. W 2021 roku odbyło się wirtualne spotkanie CND za pośrednictwem ZOOM, zorganizowane przez Sekretarza Kuzmę, które obejmowało pierwsze w historii wirtualne wybory Członków Komitetu Wykonawczego KPA.Na zdjęciach:
Zdjęcie główne: Komitet Wykonawczy KPA wraz z Konsulami Generalnymi Ukrainy i RP w Chicago.
Zdjęcie powyżej: KPA z biskupem, Piotrem Turzyńskim.


Tematy Zjazdu

Podczas zjazdu Prezydent Spula, wygłosił przemówienie na dwa tematy.

Pierwszy to, wojna Putina z Ukrainą, główny temat tego zebrania. Kongres Polonii Amerykańskiej przegłosował przyjęcie rezolucji KPA, w kwestii sytuacji na Ukrainie. Głównymi punktami tego dokumentu jest pokazanie poparcia dla Ukrainy oraz wsparcia, w dążeniach Ukrainy do wstąpienia do NATO. oraz do pomocy Polsce, w kwestii wydatków związanych z przyjęciem przez Polskę kilku milionów uchodźców z Ukrainy.

Od czasu rosyjskiej inwazji na Gruzję w 2008 roku Kongres Polonii Amerykańskiej robi wszystko, co w jego mocy, aby przekonać zarówno decydentów, jak i opinię publiczną, że agresja Putina na sąsiadów Rosji zagraża nie tylko Polsce, ale Ameryce i wszystkim krajom NATO.

Wreszcie, istnieje dziś szerokie poparcie dla stanowiska w sprawie agresji Moskwy, które KPA wysuwa od czasu wizyty byłego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, podczas rosyjskiej inwazji na Gruzję w sierpniu 2008 roku.

Kongres Polonii Amerykańskiej, w zbiórce funduszy "Polonia dla Ukrainy", zebrał ponad 250 000 dolarów, aby pomóc ukraińskim uchodźcom. Większość środków finansowych KPA zebrał podczas Radiothonu, prowadzonego przez radiostację WPNA FM w Chicago.

W czasie obrad wspomniane było mocne przemówienie ambasadora Marka Brzezińskiego, z 24 czerwca 2022 roku, wygłoszonego podczas lunchu w Union League Club w Chicago, zorganizowanego przez KPA, ze wsparciem PNA. Ambasador Brzeziński ogłosił program zbrojeń o wartości 24 mld dolarów, który zakłada zakup przez Polskę bardzo drogiego sprzętu obronnego produkowanego przez amerykańskie firmy.

Prezydent Spula dał jasno do zrozumienia, że Stany Zjednoczone i Polska są partnerami w wolności od prawie dwustu pięćdziesięciu lat, od rewolucji amerykańskiej i wojny o niepodległość.


Siedzibą Kongresu Polonii Amerykańskiej na poziomie narodowym jest Chicago, KPA ma także biuro w i Waszyngton, gdzie mieszczą się biura KPA.Na zdjęciu, w kolejności od lewej strony do prawej są: Vice-President for Cultural Affairs Debbie Majka, Vice-President for Public Relations Malgorzata Margo Schulz, Vice-President for the Polish Agenda Bozena Kaminski, Vice-President Financial Development Joseph Mikolaj Rej, First Vice-President Mark Pienkos, President Frank J. Spula, Secretary and Vice-President for the American Agenda Timothy Kuzma, Vice-President for Membership Development Mary Sendra Anselmo and Treasurer Micheline Jaminski.


Korespondencja dla PAI
Małgorzata Margo Schulz
Polish American Congress
National Vice President for Public RelationsInformacja: Rada Polonii ŚwiataPODZIEL SIĘ INFORMACJĄ

Informujemy, że publikowane na stronach niniejszego serwisu treści mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa cywilnego. Właściciel serwisu dokłada starań, aby publikowane w tym serwisie treści były rzetelne i pomocne, jednakże nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki działań podejmowanych w oparciu o te treści. W naszym serwisie umieszczone są łącza (linki) do innych serwisów internetowych. Informujemy, że nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treści zawarte w innych serwisach. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właścicieli serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji. Kopiowanie i nieautoryzowane użycie kodu źródłowego lub fragmentów autorskiego oprogramowania - zabronione.


NASZ PORTAL ODWIEDZIŁO 43435 CZYTELNIKÓW
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrówfacebook