RADA POLONII ŚWIATA
World Polonia Council


WIADOMOŚCI RADY POLONII ŚWIATA


   ŚWIAT
 2022-12-28 Zmarł Jerzy Jankowski

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 28 grudnia 2022 r. odszedł nasz kolega Jerzy Jankowski, w Polsce zasłużony działacz opozycji demokratycznej, na emigracji działacz Polonii norweskiej i wieloletni prezes Związku Polaków w Norwegii.

Pamiętamy Jurka z naszych polonijnych spotkań i konferencji, oraz Zjazdów Rady Polonii Świata na których występował. Straciliśmy dobrego kolegę, który poświecił Polsce i Polonii dużą część swego życia. Swym postępowaniem zasłużył na szacunek tych którzy z nim współpracowali.

W imieniu Rady Polonii Świata
składamy Jego najbliższym i współpracownikom najszczersze wyrazy współczucia.
Cześć Jego pamięci.

PREZYDIUM
Rady Polonii Świata

JERZY JANKOWSKI

Jerzy Jankowski od chwili powstania NSZZ Solidarność włączył się aktywnie w pracę organizacyjną związku, pełniąc wiele kluczowych funkcji w „Solidarności” i „Solidarności Wiejskiej”. Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce został aresztowany i internowany. Po opuszczeniu więzienia podjął działalność w podziemnych strukturach NSZZ Solidarność a następnie „Solidarności Walczącej”.

Na skutek represji i prześladowań członów rodziny w roku 1983 wyjechał z Polski do Norwegii, gdzie zorganizował pierwsze przedstawicielstwo Solidarności Walczącej w krajach Europy Zachodniej. W tym samym roku został członkiem Zarządu Głównego Solidaritet Norge-Polen, organizacji wspierającej opozycję demokratyczną w Polsce. W kolejnych latach organizował pomoc finansową oraz maszyny drukarskie dla „Solidarności” w Polsce.

Jerzy Jankowski był organizatorem wielu akcji charytatywnych z pomocą finansową i rzeczową dla Polaków w kraju, na Litwie i Białorusi, organizował też wysyłki sprzętu medycznego do szpitali w Polsce. Jako przedstawiciel Solidarności Walczącej uzyskał w roku 1987 poparcie w Kongresie Polonii Amerykańskiej oraz części amerykańskich kongresmenów dla Solidarności Walczącej. W tym czasie był też rzecznikiem na rzecz poprawy stanu Praw Człowieka w Polsce i wielokrotnie zabierał głos w kontaktach z instytucjami międzynarodowymi oraz z norweską prasą.

Jerzy Jankowski podejmował również szereg działań na rzecz Polonii, był jednym z założycieli Rady Polonii w Norwegii. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku powołał do działalności pierwszą Polską Szkołę Sobotnią w Askim, organizował wyjazdy dzieci i młodzieży na obozy polonijne w Polsce oraz stypendia naukowe dla polonijnej młodzieży z Kazachstanu. Był założycielem Związku Polaków w Norwegii z siedzibą w Askim, którego Prezesem pozostawał aż do śmierci.

Za swoja patriotyczną działalność Pan Jerzy Jankowski uhonorowany został licznymi państwowymi odznaczeniami, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wolności i Solidarności.


Informacja: Rada Polonii ŚwiataPODZIEL SIĘ INFORMACJĄ

Informujemy, że publikowane na stronach niniejszego serwisu treści mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa cywilnego. Właściciel serwisu dokłada starań, aby publikowane w tym serwisie treści były rzetelne i pomocne, jednakże nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki działań podejmowanych w oparciu o te treści. W naszym serwisie umieszczone są łącza (linki) do innych serwisów internetowych. Informujemy, że nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treści zawarte w innych serwisach. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właścicieli serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji. Kopiowanie i nieautoryzowane użycie kodu źródłowego lub fragmentów autorskiego oprogramowania - zabronione.


NASZ PORTAL ODWIEDZIŁO 56859 CZYTELNIKÓW
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrówfacebook