W Chicago, w dniach 12-13 października odbyły się dwudniowe obrady 80-lecia działalności Kongresu Polonii Amerykańskiej (KPA), który powstał w 1944 roku.
W przeddzień głównych uroczystości, 12 października, odbył się doroczny Zjazd Dyrektorów Krajowych Kongresu. Podczas obrad omawiana była aktywizacji Polonii, w celu wzięcia aktywnego udziału w wyborach prezydenckich 5 listopada, omawiano też szczegóły, gdzie i jak można się jeszcze zarejestrować.
Ważne jest przypomnienie Amerykanom polskiego pochodzenia, że głosowanie jest ich obywatelskim przywilejem, ale też i obowiązkiem, ponieważ nie należy zapominać, że w czasie wyborów prezydenckich mieszkańcy poszczególnych stanów, hrabstw i miast będą także wybierać senatorów, oraz przedstawicieli lokalnych władz a także głosować w referendach.
Polonia ma istotnie pytania i postulaty do kandydatów prezydenckich Kamali Harris i byłego prezydenta Donalda Trumpa, między innymi, czy będą wspierać silną pozycję Polski w NATO, czy Polska będzie miała możliwość zakupu zbrojenia w dogodnych cenach oraz czy mianowaliby na ważne stanowiska przedstawicieli spośród Polonii oraz Amerykanów o polskim pochodzeniu.
Na osobiste zaproszenie prezesa Franka Spuli gościem obrad Zjazdu Dyrektorów Krajowych Kongresu Polonii Amerykańskiej był Tadeusz Adam Pilat, wiceprzewodniczący Rady Polonii Świata. W swoim przemówieniu podkreślił zasługi Kongresu Polonii Amerykańskiej dla Polonii na całym świecie.
W czasie obrad Zjazdu, do delegatów Kongresu przemówił również dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
W niedzielę, 13 października w O’Hare Tech Center w Chicago, odbyła się uroczysta gala obchodów 80-lecia powstania Kongresu Polonii Amerykańskiej. Reprezentujący Radę Polonii Świata (RPŚ) wiceprzewodniczący Tadeusz Adam Pilat miał zaszczyt uczcić 80-lecie Kongresu Polonii Amerykańskiej w towarzystwie prezesa Franka Spuli i przybyłych z Polski szacownych gości: ambasadora USA w Polsce Marka Brzezińskiego, wiceminister Spraw Zagranicznych Henryki Mościckiej-Denndys, wicemarszałka Senatu RP Rafała Grupińskiego i Karola Nawrockiego, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Wśród gości były też obecne Barbara Okuła, poseł na Sejm RP, Beata Prądzyńska, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ i Zenona Bańkowska, wiceprezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.
Uroczystość zainaugurowało odśpiewanie hymnów państwowych Polski i Stanów Zjednoczonych, po czym nastąpiły przemówienia lokalnych polityków oraz przedstawicieli sztabów wyborczych Kamali Harris i Donalda Trampa, który połączył się telefonicznie z uczestnikami gali.
W dalszej części oficjalnej, prowadzący uroczystość Łukasz Dudka zapraszał do wystąpień kolejnych gości honorowych Jubileuszu.
Tadeusz Adam Pilat na ręce prezesa Franka Spuli wręczył Złoty Medal Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych dla Kongresu Polonii Amerykańskiej „Za wybitne zasługi dla Polonii europejskiej”. Przekazał też pozdrowienia i podziękowania za wieloletnią dobrą współpracę od prezydenta Edwarda Trusewicza i Sekretariatu EUWP.
Następnie w imieniu przewodniczącego RPŚ Jarosława Narkiewicza, wspólnie z sekretarzem Bożeną Kamiński, wręczyli prezesowi Frankowi Spuli Dyplom Gratulacyjny Rady Polonii Świata dla Kongresu Polonii Amerykańskiej „W dowód uznania dla wybitnych sukcesów w szerzeniu polskości w Ameryce oraz szczególnych zasług dla integracji Polonii na świecie”.
Wiceprezes Zarządu Krajowego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Zenona Bańkowska wręczyła prezesowi Frankowi Spuli, przyznane z okazji Jubileuszu najwyższe wyróżnienie Stowarzyszenia,nagrodę im. prof. Andrzeja Stelmachowskiego „Za działalność na rzecz Polonii amerykańskiej i umacnianie relacji polsko-amerykańskich”.
Na uroczystości byli obecni i przemawiali ważni amerykańscy goście oraz lokalni liderzy: kongresmeni USA Mike Quigley i Tom Malinowski, senator USA Richard Durbin, dziennikarka Monica Crowley, skarbnik powiatu Cook Maria Pappas i burmistrz Schiller Park Nick Caiafa.
Reprezentujący Radę Polonii Świata wiceprzewodniczący Tadeusz Adam Pilat odbył w dniach od 10 do 14 października szereg spotkań. Organizatorką programu pobytu i związanej z tym logistyki była Anna Sokołowska, działaczka Kongresu Polonii Amerykańskiej, wielokrotna reprezentantka KPA na Zjazdach Rady Polonii Świata, na Świtowych Zjazdach Polonii i Polaków z Zagranicy oraz na Światowych Festiwalach Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie i w Iwoniczu.
W czwartek,10 października wiceprzewodniczący RPŚ złożył osobistą wizytę prezesowi Frankowi Spuli, a następnie wspólnie spotkali się z Anną Sokołowską i Alicją Kuklińską, pełniącą funkcję narodowego sekretarza Związku Narodowego Polskiego.
Tego dnia Tadeusz Pilat udzielił wywiadów mediom polonijnym. Wywiady przeprowadzili redaktor Daniel Bociąg z Polskiego Radia WPNA 103,1 FM – Chicago oraz Łukasz Dudka – dyrektor generalny „Dziennika Związkowego”.
Link do wywiadu:W piątek 11 października Tadeusz Pilat odbył też spotkanie z czołowymi działaczkami Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce, Micheline Jamiński i z Małgorzatą Kot a następnie oprowadzany przez Barbarę Kożuchowską zapoznał się ze imponującymi zbiorami Muzeum i Biblioteki Zjednoczenia. W godzinach wieczornych na zaproszenie prezes Ewy Koch Tadeusz Pilat był gościem uroczystości zorganizowanej przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce z okazji „Dnia Nauczyciela”, w której uczestniczyli również: wiceminister Spraw Zagranicznych Henryka Mościcka-Denndys, Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz Zenona Bańkowska, wiceprezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.
W dniu wyjazdu 14 października wiceprzewodniczący Rady Polonii Świata odbył dwugodzinne szczere, przyjacielskie spotkanie z prezesem Frankiem Spulą dotyczące przyszłej współpracy i integracji ruchu polonijnego na świecie.
Kongres Polonii Amerykańskiej powstał w odpowiedzi na zagrożenie niepodległości Polski spowodowane agresją niemiecką i sowiecką we wrześniu 1939 roku, aby jednym głosem wyrazić poparcie dla przywrócenia wolnej i suwerennej Polski. Ówcześni liderzy szeregu organizacji polonijnych spotkali się w Buffalo, w stanie Nowy Jork, wiosną 1944 roku. Obrady trwały
od 28 maja do 1 czerwca 1944 roku, w wyniku czego 2600 delegatów reprezentujących polonijne organizacje, utworzyło Kongres Polonii Amerykańskiej. Celem nowo powstałej organizacji było wsparcie odbudowy Polski zniszczonej przez niemieckiego i sowieckiego okupanta oraz wsparcie Polski w odzyskaniu pełnej suwerenności.
Organizacja ta miała za zadanie zjednoczyć Polonię w ważnym i tragicznym momencie dziejowym, jakim były wysiłki odbudowy Polski po dewastacji kraju, będącej rezultatem niemieckiej agresji na Polskę 1 września 1939 roku, oraz sowieckiej 17 września 1939 roku.
Kongres Polonii Amerykańskiej miał istotny udział w przyjęciu Polski do NATO, a także przyczynił się do powstania Polskiej Redakcji Radia „Wola Europa”. Specjalna komisja Kongresu USA, która prowadziła śledztwo w sprawie zamordowania przez Związek Radziecki ponad 14 000 oficerów Wojska Polskiego na początku II wojny światowej, była silnie popierana przez Kongres Polonii Amerykańskiej.
Pierwszym prezesem KPA został Karol (Charles) Rozmarek. Jego następcą był Alojzy Mazewski, wybrany w 1968 roku, który pełnił tą funkcję, aż do śmierci w 1988 roku. W 1988 roku prezesem został Edward Moskal, który sprawował tą funkcję do końca życia. Obecnym prezesem jest Frank J. Spula.
Członkami Komitetu Wykonawczego KPA są: Frank J. Spula (prezes), Dr. Mark Pienkos (pierwszy wiceprezes), Bożena Kamiński (wiceprezes ds. polskich), Timothy Kuzma (Wiceprezes
ds. Amerykańskich), Małgorzata Margo Schulz (wiceprezes ds. komunikacji i mediów), Deborah Majka (wiceprezes ds. kultury), Mary Anselmo (wiceprezes ds. edukacji), Michael Niedzinski (wiceprezes
ds. członkostwa), Andrzej Niemyjski (wiceprezes ds. rozwoju finansowego), Stephen Flor (sekretarz), Micheline Jaminski (skarbnik).
Oddziały Kongresu Polonii Amerykańskiej znajdują się w wielu stanach, m.in. w Michigan, Waszyngtonie, na Florydzie, w Kalifornii i Chicago.
Rada Dyrektorów Krajowych Kongresu Polonii Amerykańskiej spotyka się co roku na konferencji odbywającej się w metropoliach amerykańskich, takich jak Waszyngton i Chicago. Wybory prezydium Krajowego Komitetu Wykonawczego odbywają się co dwa lata.
Redakcja tekstu: Tadeusz A. Pilat – Rada Polonii Świata
Na podstawie: http://www.wspolnota-polska.org.pl/
Zdjęcia: A. Sokołowska i KPA
Informacja: Rada Polonii Świata
Informujemy, że publikowane na stronach niniejszego serwisu treści mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa cywilnego. Właściciel serwisu dokłada starań, aby publikowane w tym serwisie treści były rzetelne i pomocne, jednakże nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki działań podejmowanych w oparciu o te treści. W naszym serwisie umieszczone są łącza (linki) do innych serwisów internetowych. Informujemy, że nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treści zawarte w innych serwisach. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właścicieli serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji. Kopiowanie i nieautoryzowane użycie kodu źródłowego lub fragmentów autorskiego oprogramowania - zabronione.