W dniach 17–18 lutego br. w Brukseli przebywały parlamentarne delegacje pod przewodnictwem marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i marszałka Sejmu Szymona Hołowni, które wzięły udział w Europejskim Tygodniu Parlamentarnym, odbywającym się w siedzibie Parlamentu Europejskiego.
Europejski Tydzień Parlamentarny gromadzi parlamentarzystów z Unii Europejskiej, krajów kandydujących i obserwatorów i stanowi forum dla debaty w kwestiach gospodarczych, budżetowych i społecznych. W ramach tego wydarzenia w Brukseli odbywa się Międzyparlamentarna Konferencja na temat Stabilności, Koordynacji Gospodarczej i Zarządzania w Unii Europejskiej oraz Konferencja Semestru Europejskiego.
W skład delegacji Senatu weszli m.in.: wicemarszałek Senatu Maciej Żywno, przewodniczący Komisji: Gospodarki Narodowej i Innowacyjności – senator Waldemar Pawlak, Komisji Spraw Unii Europejskiej – senator Tomasz Grodzki, Komisji Budżetu i Finansów Publicznych – senator Kazimierz Kleina oraz senatorowie Jolanta Hibner i Jacek Włosowicz, a także szef Kancelarii Senatu Ewa Polkowska. Współorganizatorami wydarzenia były Parlament Europejski wraz z Sejmem i Senatem RP, reprezentującymi parlamentarny wymiar polskiej prezydencji w Radzie UE. Tegoroczna edycja Europejskiego Tygodnia Parlamentarnego była pierwszą w X kadencji Parlamentu Europejskiego
W Parlamencie Europejskim marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska i marszałek Szymon Hołownia – jako współorganizatorzy Europejskiego Tygodnia Parlamentarnego – wpisali się do księgi pamiątkowej. Spotkali się również z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą, z którą omówili tematykę Międzyparlamentarnej Konferencji do spraw Stabilności, Koordynacji i Zarządzania Gospodarczego w Unii Europejskiej, a także Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej planowanej w dniach 11–13 maja w Budapeszcie.
Podczas sesji otwierającej, zatytułowanej „Priorytety UE w zakresie promowania wzrostu, konkurencyjności i stabilności”, głos zabrała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska i marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Po sesji otwierającej wicemarszałek Maciej Żywno wraz z parlamentarzystami uczestniczył w otwarciu wystawy „Republika innowacji”, którego dokonał marszałek Sejmu Szymon Hołownia w obecności wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego Katariny Barley. Ekspozycja ukazuje wkład Polek i Polaków w rozwój nowoczesnego świata nauki, zarówno przez pryzmat wydarzeń historycznych, jak i współczesnych innowacji. Zaprezentowano na niej sylwetki polskich wynalazców, których odkrycia miały doniosłe znaczenie dla rozwoju światowej nauki i technologii: Józefa Hofmana, Jana Czochralskiego, Józefa Kosackiego, Henryka Magnuskiego, Jana Szczepanika i Kazimierza Funka.
Drugiego dnia wizyty w Brukseli odbyły się 2 sesje plenarne: „Poprawa konkurencyjności UE dzięki jednolitemu rynkowi, polityce innowacji, lepszym uregulowaniom prawnym i wysokiej jakości miejscom pracy” oraz „Pierwsze plany krajowe w ramach zmienionych ram zarządzania gospodarczego – wyciągnięte wnioski”.
Podczas wizyty w Brukseli marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w Ambasadzie RP w Królestwie Belgii spotkała się z mieszkającymi w tym kraju Polakami i europosłami. Marszałek towarzyszyli: minister Ewa Polkowska – szef Kancelarii Senatu RP oraz Artur Kozłowski – dyrektor Biura Polonijnego Senatu RP. Marszałek Senatu wraz z towarzyszącymi jej osobami oraz przedstawiciele środowisk polonijnych zostali powitani przez Ambasador Katarzynę Skórzyńską, której towarzyszyła kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady konsul Dagmara Jasińska. W spotkaniu uczestniczyła Barbara Wojda prezes Rady Polonii Belgijskiej i Polskiej Macierzy Szkolnej w Belgii, powołana w ubiegłym roku w skład Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałek Senatu XI kadencji. Obecni byli dyrektorzy polskich szkół i prezesi organizacji polonijnych w Belgii, a wśród nich komendant Związku Harcerstwa Polskiego w Belgii – Łukasz Wardyn
i działacze Polskiej Macierzy Szkolnej w Belgii: Róża Komorowska oraz Zofia i Piotr Ładomirscy
Marszałek Senatu powiedziała na wstępie: „Nie wyobrażałam sobie, że mogłabym przyjechać do Brukseli
i nie spotkać się z państwem”. W opinii marszałek głównym zadaniem Senatu – oprócz dobrej legislacji – jest sprawowanie opieki nad Polonią i współpraca z nią. „Chcemy, żeby to naprawdę była partnerska współpraca” – zadeklarowała marszałek Senatu. „Czasy są wyjątkowo trudne, wszyscy czujemy niepokój, nie wiemy,
jak to wszystko się dalej ułoży, chociaż wierzę, że jeżeli będziemy trzymać się wartości, współdziałać i opierać nasze działania na odwadze i prawdzie, to powinno nam się udać” – zaznaczyła.
„Musimy działać wspólnie. Państwo polskie potrzebuje naprawdę dobrych ambasadorów, a wy jesteście naszymi najlepszymi ambasadorami, bo każdy z was działa w jakimś środowisku, każdy z was może opowiadać o naszym kraju, o naszej historii, o tym, jakie wartości mają znaczenie. W pojedynkę możemy niewiele, ale wspólnie możemy budować przestrzeń do dialogu, do dyskusji, wykorzystać wiedzę historyczną, naszą pamięć o tym, co przeszedł nasz kraj, do tego, żeby budować bezpieczną i odważną przyszłość. Każdy dzień przynosi nam niepokojące sygnały ze świata, ale strach nie może nas sparaliżować, bo ktoś, kto nie jest odważny, nie ma nadziei na lepszą przyszłość” – dodała.
Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska przypomniała, że w ubiegłym roku do budżetu Senatu wróciła część środków przeznaczonych na działania polonijne. „W tym roku w Senacie jest tych środków trochę więcej, ale naszym zdaniem jest ich jeszcze za mało, bo około 70 mln zł, a zapotrzebowanie jest na poziomie 300 mln zł”.
W tym roku wpłynęło na konkurs około tysiąca ofert i każda dotyczy ciekawego pomysłu na działalność lokalnej Polonii. „Chcemy, żeby ten konkurs był szybko rozstrzygnięty, żeby można było jak najszybciej podjąć działania. Dla nas priorytetem – poza dbałością o codzienną działalność polonijną – jest dbanie o młodych ludzi, którzy mieszkają w różnych miejscach na świecie, dla części z nich polszczyzna już nie jest językiem ojczystym, choć czują, że mają polskie korzenie. Chcemy o takie osoby zadbać"
"Planujemy w tym roku duże spotkanie młodzieży, chcemy, żeby to było nowoczesne, ciekawe doświadczenie dla młodych, którzy być może potem będą chcieli wrócić do Polski. Może po to, żeby studiować, a może zaprzyjaźnią się z Polakami z innych krajów” – powiedziała marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska. „Mam nadzieję, że to będzie dobry rok dla naszej współpracy i być może w przyszłym roku uda się przekonać premiera i ministra finansów do zwiększenia puli pieniędzy” – dodała marszałek
Redakcja tekstu: Tadeusz A. Pilat – Rada Polonii Świata
Na podstawie: Senat RP / Fot. Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu
Pozostałe zdjęcia: uczestnicy spotkania
Informujemy, że publikowane na stronach niniejszego serwisu treści mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa cywilnego. Właściciel serwisu dokłada starań, aby publikowane w tym serwisie treści były rzetelne i pomocne, jednakże nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki działań podejmowanych w oparciu o te treści. W naszym serwisie umieszczone są łącza (linki) do innych serwisów internetowych. Informujemy, że nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treści zawarte w innych serwisach. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właścicieli serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji. Kopiowanie i nieautoryzowane użycie kodu źródłowego lub fragmentów autorskiego oprogramowania - zabronione.