RADA POLONII ŚWIATA
World Polonia Council



FACEBOOK RADY POLONII ŚWIATA    





WIADOMOŚCI RADY POLONII ŚWIATA


   Wielka Brytania




 2025-03-26 Wizyta Marszałek Senatu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w Wielkiej Brytanii

W dniach 5-7 marca 2025 r. marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska złożyła wizytę w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Marszałek towarzyszyli przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych senator Grzegorz Schetyna i senator Ewa Kaliszuk, a także koordynator ds. Polonii i Polaków za granicą w Kancelarii Senatu Robert Tyszkiewicz. W Zjednoczonym Królestwie mieszka około miliona Polaków. Język polski jest drugim najczęściej używanym językiem w tym kraju.

W środę, 5 marca swoją wizytę w Londynie marszałek rozpoczęła od spotkania z przedstawicielami brytyjskiej Polonii, które odbyło się w Sali Malinowej Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego (POSK) w Londynie. Marszałek Małgorzacie Kidawie-Błońskiej towarzyszył prof. Piotr Wilczek   -  Ambasador RP w Zjednoczonym Królestwie i Irlandii Północnej wraz z pracownikami Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Londynie oraz delegacja z Polski – senatorowie Ewa Kaliszuk i Grzegorz Schetyna wraz z koordynatorem do spraw Polonii i Polaków za granicą w Kancelarii Senatu Robertem Tyszkiewiczem



Na spotkanie przybyli członkowie polskich organizacji, przedstawiciele duchowieństwa, harcerstwa i szkół sobotnich oraz mieszkający w Londynie Polacy. W spotkaniu wzięli udział: członek prezydium Rady Polonii Świata Alicja Donimirska, jednocześnie prezes Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii oraz członkowie władz tej organizacji Włodzimierz Mier-Jędrzejowicz i Maria Suchcitz. Był też obecny prezes POSK-u Marcin Kalinowski i dyrektor Ośrodka do spraw komunikacji i wizerunku Wiktor Moszczyński.

Obecna była delegacja harcerska: druh Robert Rospędzihowski, członek prezydium Rady Polonii Świata i druhna Dorota Matuszewska - przewodnicząca Okręgu ZHP Wielka Brytania. Polską Macierz Szkolną w Wielkiej Brytanii reprezentowały: prezes Elżbieta Barrass i prezes honorowa Aleksandra Podhorodecka.



Witając delegację, ambasador RP w Zjednoczonym Królestwie Piotr Wilczek przypomniał historię powstania Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie, który jest owocem niezwykłego wysiłku polskiej emigracji. POSK powstał w latach 60. ubiegłego wieku dzięki funduszom polskich organizacji i darowiznom prywatnym, bez żadnego wsparcia ze strony władz PRL.



Od początku POSK pełnił rolę centrum kultury, edukacji i integracji Polaków w Zjednoczonym Królestwie. Dziś w POSK mają swoje siedziby liczne polskie organizacje społeczne, a także Teatr POSK, Galeria POSK, Biblioteka Polska oraz bardzo popularna i lubiana nie tylko przez Polaków kawiarnia i restauracja polska Łowiczanka. Organizowane są tu koncerty, wystawy autorskie, spektakle, spotkania promujące polską kulturę i historię. POSK to serce polskiego życia społecznego, miejsce spotkań kolejnych pokoleń emigracji – zarówno tych, którzy po II wojnie światowej odnaleźli tu swój nowy dom, jak i tych, którzy przybyli na Wyspy w ostatnich dekadach.

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska wspominała swoją poprzednią wizytę w POSK

- Z wielką radością cieszę się, że po raz kolejny możemy się spotkać. Pamiętam dokładnie dzień, kiedy cztery lata temu gościłam w POSK-u i również spotkałam się z Polonią. To był dzień, w którym Wielka Brytania przestała być członkiem Unii Europejskiej, wtedy odbyło się tu bardzo ciekawe spotkanie, pamiętam, że atmosfera była bardzo gorąca, i od tego czasu z wieloma z Państwa utrzymujemy kontakty. Polacy na świecie dokonują fantastycznych rzeczy. Polacy na świecie mają wielką moc. Poza granicami Polski mieszka 20 milionów Polaków, co stanowi duży kraj. Każda Polka, każdy Polak mieszkający za granicą są naszymi bardzo dobrymi ambasadorami. Cała historia Polski może być opowiadana losami Polaków w Wielkiej Brytanii

Marszałek Senatu przypomniała, że „Senat to jest ta instytucja państwa polskiego, która ma wpisaną w swoje zadania opiekę nad Polonią”. W swoim przemówieniu kontynuowała:

- A my chcemy nie tylko się opiekować – bo opiekować się należy kimś słabym, a Polonia nie jest słaba – ale chcemy mieć dobrego partnera do współpracy. Chcemy wspólnie z Polonią podejmować działania, które są najważniejsze”. „Musimy pomyśleć o młodym pokoleniu Polonii. O tych młodych ludziach, którzy niekoniecznie urodzili się w Polsce, niekoniecznie byli w Polsce, ale mają poczucie polskich korzeni.

- Chcemy, żeby wiedzieli, skąd się wywodzą, co robili ich przodkowie. Bardzo zależy nam na młodych ludziach, na tym, żeby młodzież się organizowała. Dlatego w tym roku zorganizujemy w Warszawie wielkie spotkanie dla młodej Polonii, które będzie miało nowoczesną i atrakcyjną dla młodzieży formułę. Chcemy, żeby młodzi nie tylko poznali Polskę, zobaczyli, jaki to jest wspaniały i nowoczesny kraj, ale także poznali swoich polskich rówieśników z innych krajów.

Marszałek zaznaczyła, że do Senatu wróciły pieniądze przeznaczone na zadania na rzecz Polonii. Wyraziła też nadzieję na zwiększenie budżetu w przyszłym roku.



- Wróciły pieniądze do Senatu RP na wspieranie działań polonijnych. W zeszłym roku rozpoczęliśmy taki mały pilotażowy program na wspieranie Polonii w kwocie 10 mln złotych. W tym konkursie złożone zostały projekty na ponad 65 mln złotych. Wnikliwie analizowaliśmy wszystkie złożone wnioski, które były bardzo dobrze przygotowane. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Zależy nam na transparentności, dlatego mamy niezależnych ekspertów, którzy oceniają wnioski, aby mieć pewność, żeby nikt nie miał zastrzeżeń. Jako ostatni otrzymaliśmy zapewnienie, że będą środki, jako ostatni rozpisaliśmy konkurs i jako pierwsi go zakończyliśmy .

- W tym roku wszystkie wnioski na konkurs Polonia 2025 zostały już złożone i są rozpatrywane. Oferty można było składać przez operatorów zarejestrowanych w Polsce przez niepełne dwa miesiące bieżącego roku. Teraz trwa oczekiwanie na wyniki. Mam nadzieję, że do końca marca będziemy mogli potwierdzić, że środki zostały przyznane. Zależy nam, aby jak najszybciej trafiły do Państwa, bo mamy świadomość, że cały rok organizacje pracują i nie może być tak, że pieniądze otrzymują pod koniec roku kalendarzowego.

- Jeżeli się uda, to jesienią tego roku, chcemy rozpocząć nowy konkurs, aby od nowego roku te środki mogły zostać przeznaczone na Polonię, co ułatwi wszystkim pracę i planowanie. Jeżeli dobrze uda się ten drugi konkurs, to przekonamy rząd, aby w następnym konkursie tych środków było więcej. Musimy bardzo dobrze przeprowadzić konkurs, a Państwo muszą bardzo dobrze wykonać pracę i projekty.



Marszałek podziękowała za współpracę przedstawicielom Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałek Senatu obecnym na spotkaniu: Alicji Donimirskiej, Małgorzacie Hallewell  i Maciejowi Dokurno ze Szkocji.

Zaprosiłam do współpracy Radę Konsultacyjną przy Senacie RP, która ma przedstawicieli z całego świata. Wszystkie decyzje podejmujemy i konsultujemy wspólnie. Ta współpraca jest dla nas bardzo cenna, bo słuchając Państwa uwag, widzimy, ile błędów było popełnianych, więc teraz konsultujemy decyzje z Radą. Rada do tej pory spotkała się dwa razy i opiniowała też strategie rządu do spraw Polonii na całym świecie.

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska zachęcała także do aktywności obywatelskiej w nadchodzących wyborach prezydenckich. „Chciałabym wszystkich zachęcić do tego, żeby ten szlachetny obowiązek potraktować poważnie. Jeżeli chcecie mieć wpływ na to, co dzieje się w Polsce, to trzeba skorzystać z prawa głosu. Liczę
na to, że Polonia jak zawsze to wykorzysta”.

W dalszej części spotkania miały miejsce rozmowy indywidualne z mieszkającymi na Wyspach Polakami.

Robert Tyszkiewicz - koordynator do spraw Polonii i Polaków za granicą, w mediach społecznościowych wysoko ocenił spotkanie w POSK-u: „Znakomite spotkanie Marszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z Polonią brytyjską w sali Polish Social & Cultural Association w Londynie. Wiele głosów o gotowości wsparcia Polski wobec obecnych wyzwań. Musimy ten potencjał wykorzystać”. Podziękował też Alicji Donimirskiej i działaczom Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii za świetną pracę przy organizacji spotkania.

Wizyta w Parlamencie Zjednoczonego Królestwa

W czwartek, 6 marca drugiego dnia wizyty marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z delegacją spotkała się w parlamencie z lordem speakerem Johnem Francisem McFallem. Delegacja Senatu zwiedziła Parlament Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Miała również okazję obserwować obrady Izby Lordów. Tematem rozmów były m.in. bezpieczeństwo i konstruktywne zaangażowanie Wielkiej Brytanii
w kwestie wspólnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo Europy i świata. Rozmawiano ponadto o potrzebie zwiększania wydatków na obronność przez kraje europejskie.





Wizyta w Ognisku Polskim w Londynie

Po południu 6 marca w siedzibie Ogniska Polskiego w Londynie – w związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Kobiet – marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska spotkała się z Polkami – liderkami Polonii brytyjskiej, aktywnie działającymi na rzecz lokalnych społeczności, promującymi Polskę i mającymi na swoim koncie ogromne sukcesy. Ognisko to jest jednym z najstarszych polskich miejsc w Londynie, organizującym różne wydarzenia kulturalne.

Marszałek Senatu powiedziała: Wyjątkowe spotkanie, wyjątkowe miejsce i wyjątkowe kobiety. Energiczne, utalentowane, pełne pasji. Pokażmy światu, że wiemy, czego chcemy i mamy wielkie talenty. Działajmy wspólnie, bo wtedy mamy większą siłę.



W spotkaniu uczestniczyła senator Ewa Kaliszuk, Alicja Donimirska – prezes Zjednoczenia Polskiego
w Wielkiej Brytanii i Maria Byczyński redaktor naczelna British Poles. W spotkaniu uczestniczyły też polonijne działaczki, m.in.:  Małgorzata Hallewell, Henrietta Fudakowski, Aga Dychton, Anna Mochlinska, Anna Pietrzyk-Simone, Magdalena Chmielewska, Julia Verne, Eva Grosman i Gabriela Mercik



Inauguracja Festiwalu Polskich Filmów Kinoteka

Wieczorem w British Film Institute Southbank marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska wzięła udział w inauguracji 23. edycji Festiwalu Polskich Filmów Kinoteka, organizowanym przez British Council, Instytut Adama Mickiewicza i Instytut Kultury Polskiej w Londynie, który otworzył Sezon Kulturalny Polska – Wielka Brytania 2025. Marszałek Senatu, wspólnie z minister kultury Hanną Wróblewską i wiceminister spraw zagranicznych Anną Radwan-Röhrenschef, odbyła rozmowę z brytyjskim wiceministrem kultury, mediów i sportu oraz nauki, innowacji i technologii Chrisem Bryantem. Festiwal Polskich Filmów Kinoteka rozpoczął się projekcją filmu „Pod wulkanem” w reżyserii Damiana Kocura.

Wizyta w Manchesterze

Piątek, 7 marca był ostatnim dniem wizyty w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z delegacją udała się do Manchesteru. Była to pierwsza wizyta w tym mieście przedstawicieli władz III Rzeczypospolitej Polskiej na tak wysokim szczeblu



Na Cmentarzu Południowym w Manchesterze marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska złożyła wieniec przy Pomniku Katyńskim. Delegacja oddała hołd zamordowanym na rozkaz Stalina żołnierzom Wojska Polskiego w 85. rocznicę zbrodni katyńskiej. Pomnik został odsłonięty 29 kwietnia 1990 r. Zamieszczono na nim inskrypcję: „Pamięci 14500 Polskich oficerów i jeńców wojennych wymordowanych wiosną 1940 roku przez NKWD w Katyniu i innych miejscach”. Pod pomnikiem umieszczono urnę z ziemią z mogił polskich jeńców wojennych w Kozielsku, Starobielsku, Miednoje i Ostaszkowie. W sąsiedztwie pomnika, przy alejce prowadzącej do miejsca pamięci, znajduje się aleja grobów polskich weteranów i ich rodzin.



Senacka delegacja złożyła także kwiaty na grobie Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Poetka opuściła Polskę we wrześniu 1939 r. Wraz z mężem Stefanem Jasnorzewskim, lotnikiem Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, osiedliła się w Blackpool, w bazie RAF‑u. Zaangażowała się w polskie sprawy, współpracowała z „Wiadomościami Polskimi, Politycznymi i Literackimi” oraz „Polską Walczącą” i „Nową Polską”. Zmarła w Manchesterze 9 lipca 1945 r. Pochowano ją na Cmentarzu Południowym, a w sierpniu 1973 r. złożono obok niej prochy męża Stefana Jasnorzewskiego, uczestnika Bitwy o Anglię 1940 r. Współcześnie istniejący nagrobek został wzniesiony dzięki staraniom Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie i angielskiej Polonii. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska decyzją Senatu RP jest patronką roku 2025. Senatorowie docenili w ten sposób dorobek twórczy jednej z najwybitniejszych polskich poetek.

W roku 100-lecia polskiej Policji Kobiecej marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska złożyła wiązankę na grobie polskiej działaczki niepodległościowej podpułkownik Stanisławy Demetraki-Paleolog, pochowanej także na Cmentarzu Południowym w Manchesterze. Stanisława Demetraki-Paleolog była pierwszą kobietą na stanowisku komisarza Policji Kobiecej. Zyskała światowe uznanie za sukcesy w walce z handlem ludźmi i wykorzystywaniem seksualnym. W czasie wojny była członkinią Armii Krajowej, walczyła w Powstaniu Warszawskim. W latach 1955–57 była ministrem rządu RP na uchodźstwie.



Senacka delegacja odwiedziła także parafię Miłosierdzia Bożego w Manchester, gdzie spotkała się m.in. z proboszczem księdzem Karolem Rogasikiem i dyrektor Polskiej Szkoły Przedmiotów Ojczystych im. św. Stanisława Kostki w Manchesterze. Początki polskiej parafii Miłosierdzia Bożego w Manchester sięgają 1946 r., gdy z Włoch do Manchesteru przybyły oddziały 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa, a wraz z nimi ks. Jan Bas – uczestnik bitwy pod Monte Casino, kapelan 7. Batalionu Saperów, założyciel polskiej parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Manchesterze.

Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. św. Stanisława Kostki w Manchesterze, która w ubiegłym roku obchodziła 75-lecie działalności, została założona w 1949 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w tym mieście. Obecnie jest drugą pod względem wielkości polonijną szkołą społeczną w Wielkiej Brytanii; uczy języka polskiego, literatury, geografii, historii i polskiego dziedzictwa kulturowego.



Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z senacką delegacją złożyła też wizytę w Chetham’s School of Music – największej w Wielkiej Brytanii placówce edukacji muzycznej, gdzie odbyło się spotkanie z polską społecznością Manchesteru. Zdaniem marszałek Senatu nic tak nie jednoczy Polonii, jak kultura i dobre pomysły. „Pamiętajcie, że liczymy na to, że będziecie naszymi najlepszymi ambasadorami w trudnych czasach. A zadaniem Senatu jest opieka i współpraca z Polonią”. Według Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, Polska to największa wartość, a „to, co robimy dla Polski, robimy dla nas samych”.



arszałek Małgorzata Kidawa-Błońska wręczyła medale Senatu, które otrzymały: Parafia Miłosierdzia Bożego w Manchesterze, Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. Św. Stanisława Kostki w Manchesterze, Hufiec „Gdynia” oraz Zespół Pieśni i Tańca Polonez Manchester. Spotkanie uświetnił koncert muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu Alicji Kojder – polskiej pianistki mieszkającej w Wielkiej Brytanii.




Redakcja tekstu: Tadeusz A. Pilat – Rada Polonii Świata
Na podstawie: Senat RP / Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu
Polonijna Agencja Informacyjna oraz Edukator - tekst i fot. Małgorzata Bugaj-Martynowska






Informujemy, że publikowane na stronach niniejszego serwisu treści mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa cywilnego. Właściciel serwisu dokłada starań, aby publikowane w tym serwisie treści były rzetelne i pomocne, jednakże nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki działań podejmowanych w oparciu o te treści. W naszym serwisie umieszczone są łącza (linki) do innych serwisów internetowych. Informujemy, że nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treści zawarte w innych serwisach. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właścicieli serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji. Kopiowanie i nieautoryzowane użycie kodu źródłowego lub fragmentów autorskiego oprogramowania - zabronione.