Jarosław Narkiewicz urodził się w Wilnie 1 stycznia 1962 r. Mieszka w Trokach na Litwie. Po ukończeniu polskiej szkoły w Trokach wstąpił do Wileńskiego Instytutu pedagogicznego. Po zdobyciu zawodu nauczyciela matematyki od 1982 roku pracował jako nauczyciel, a w latach 1987-2001 pełnił funkcję dyrektora polskiej szkoły w Szklarach.
Od roku 2012 magister zarządzania samorządowego uniwersytetu M. Romera w Wilnie, W latach 2001-2007 pracował na stanowisku kierownika wydziału oświaty w administracji samorządu rejonu Wileńskiego, a w latach 2007-2008 był zastępcą dyrektora administracji samorządu miasta Wilno. Radny samorządu rejonu Trockiego w latach 2001 – 2008.
Poseł na sejm RL trzech kadencji 2008-2012, 2012-2016, 2016-2020. Pracował w komisjach oświaty, kultury, sportu, młodzieży oraz Unii Europejskiej, w której był zastępcą przewodniczącego. Był członkiem polsko-litewskiej grupy bilateralnej oraz założycielem i przewodniczącym międzyparlamentarnej grupy przyjaźni Sejmu RL i Sejmu oraz Senatu RP.
W latach 2013-2016 był wybrany zastępcą przewodniczącego Sejmu (wicemarszałek Sejmu). W latach 2018-2020 pełnił funkcję ministra łączności w rządzie premiera S. Skvernelisa. Od 2021 roku jest doradcą posła na sejm. Aktywny działacz społeczności polskiej na Litwie; Członek ZPL od jego założenia. Należał do zarządu głównego ZPL pierwszej kadencji w roku 1988. Członek rady ZPL oraz zarządu od 2000 r. Od 2021 r. zastępca prezesa ZPL. Założyciel i wieloletni prezes koła ZPL w Szklarach. Od 2020 r. prezes Trockiego rejonowego oddziału ZPL. Członek rady i zastępca przewodniczącego AWPL-ZcHR Członek polskich zespołów artystycznych Wilia w latach 1979-1997; Troczanie od 1993-2008, Założyciel i kierownik zespołu Małe Troczanie.
Organizator, autor wielu projektów i konferencji. Za aktywną działalność, pielęgnowanie i obronę polskości na Litwie został wyróżniony między innymi: Złotą Odznaką ZPL za zasługi w krzewieniu polskości na Litwie. Złotym Krzyżem Honorowym Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej. Medalem Komisji Edukacji Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej. Złotym Krzyżem zasługi Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Przewodnicząca - Litwa
Email: jaroslaw.narkiewicz@gmail.com;
Tel. +370 671 77 619
Urodził się w 1946 r. w Krakowie, pochodzi ze szlacheckiej rodziny kresowej o katolickich, powstańczych i naukowych tradycjach. W Polsce był przez wiele lat bezpartyjnym działaczem harcerskim i studenckim, ukończył studia magisterskie na Politechnice Krakowskiej. Na emigracji w Szwecji od 1977 r., gdzie ukończył studia pedagogiczne na Uniwersytetach w Kristianstad i w Växjö a następnie pracował przez 36 lat jako nauczyciel i wychowawca młodzieży polonijnej i szwedzkiej.
Przez 3 kadencje pełnił funkcję prezesa Zrzeszenia Organizacji Polonijnych w Szwecji a obecnie czwartą kadencję pełni funkcje prezydenta Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych. Był organizatorem licznych konferencji, sympozjów, kongresów i zjazdów poświęconych najważniejszym aspektom życia polonijnego oraz założycielem wielu struktur polonijnych m.in. Polskiego Ogniska Piast w Landskronie (1983), Związku Nauczycieli Polskich w Szwecji (2007) i Kongresu Oświaty Polonijnej (2012).
Zasiadał w szwedzkiej Rządowej Radzie d/s Integracji i Równouprawnienia oraz w zarządzie Fundacji Święta Narodowego Szwecji pod przewodnictwem Marszałka szwedzkiego parlamentu. W Polsce zasiadał w Radzie Oświaty Polonijnej przy Ministrze Edukacji Narodowej i w Polonijnej Radzie Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP VI, VII i IX kadencji. Jest znawcą, miłośnikiem i działaczem polonijnego ruchu folklorystycznego, uhonorowanym tytułem Ambasadora Światowych Festiwali Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. W 2017 r. został przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę powołany w skład Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.
Posiada wiele honorowych tytułów oraz polskich, szwedzkich i międzynarodowych odznaczeń i wyróżnień, m.in.: Srebrny Medal Polskiego Czerwonego Krzyża, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złoty Medal Przyjaźni Argentyńsko-Polskiej, brązowy, srebrny i złoty Medal Szwedzkiej Flagi, Medal Miasta Krakowa, Medal Miasta Lublina, Złoty Medal Związku Polaków na Litwie, Złoty Medal Zrzeszenia Organizacji Polonijnych w Szwecji, Medal Honorowy Macierzy Szkolnej w Republice Czeskiej, Medal Honorowy Związku Polaków w Niemczech spod znaku Rodła, Medal 30-lecia Domu Polonii w Pułtusku oraz Medale 25-lecia i 30-lecia Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Przez Prezydentów RP odznaczony został: Krzyżem Kawalerskim (1997), Oficerskim (2002) i Komandorskim (2010) Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
Był członkiem komitetu organizacyjnego i prezydium III, IV i V Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy. W Radzie Polonii Świata, był organizatorem Walnego Zjazdu w 2013 roku, zasiadał w Prezydium i pełnił funkcję sekretarza (2017-2022), a obecnie, od 2022 roku pełni funkcję wiceprzewodniczącego.
WICEPRZEWODNICZĄCY - Szwecja
Email: tadeusz.a.pilat@gmail.com;
Tel. +46 70 343 30 10
Urodzony w Toronto, w Kanadzie. Magister Administracji Publicznej. Współorganizator konferencji młodej Polonii Quo Vadis od 2010 r. Współzałożyciel i członek Stowarzyszenia Młodych Polsko-Kanadyjskich Profesjonalistów w Ottawie. Członek Zarządu Głównego Kongresu Polonii Kanadyjskiej (ZG KPK) od 2016 r. Obecnie pierwszy wiceprezes ds. kanadyjskich w ZG KPK.
WICEPRZEWODNICZĄCY - KANADA
Email: dominicr@rogers.com;
Tel.
Aleksander Zając – mgr inż. Technologii żywności, działacz opozycji antykomunistycznej. Członek Solidarności Walczącej, przedstawiciel Centrum Informacji Akademickiej NZS na Zachodzie, Europejski Koordynator Swiatowego Porozumienia Organizacji Wspierających Solidarność CSSO. Po zakoćczeniu w 1990 roku działalności niepodległościowej, działacz społeczny i polonijny:
Był członkiem prezydium i jednym z organizatorów II, III, IV i V-go Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
Skarbnik - Niemcy
Email: polonia@zajac-online.de;
Tel. +49 163 159 4198
Jest absolwentką Uniwersytetu Łódzkiego, kierunku ekonometria; wielokrotną mistrzynią Polski (ŁKS Łódź) i reprezentantką Polski w koszykówce kobiet.
Od 1983 roku mieszka w Sydney, gdzie od ponad 30 lat współorganizuje polonijne projekty i wydarzenia w różnych dziedzinach (kultura i promocja Polski, oświata, sport, działalność organizacyjna); m.in. była jednym z założycieli Olimpolu, organizacji pomagającej polskim sportowcom przed i w czasie IO Sydney 2000. Od maja 2017 r. pełni funkcję prezesa Rady Naczelnej Polonii Australijskiej i zasiada w Prezydium Rady Polonii Świata, reprezentując australijską Polonię. Zawodowo pracuje w instytuacjach finansowych, odpowiadając za projekty o milionowych budżetach.
Członek - Australia
Email: kwiatkowska@optusnet.com.au;
Tel. +61 411 282 110
Urodziłam się w Wilnie. W ramach repartiacji w 1945 roku przyjechałam do Torunia, gdzie ukończyłam szkołę podstawową oraz gimnazjum ogólnokształcące. W 1958r rozpoczęłam studia na Akademii Medycznej w Poznaniu, skąd w 1960 r wyjechałam do rodziców w Londynie, który stał się docelowym miejscem mojego życia. Jestem zamężną i mam dwie córki.
W 1961r rozpoczęłam działalność w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży Polskiej, za zasługi dla tej organizacji opiekun emigracji ks. Arcybiskup Władysław Rubin odznaczył mnie złotą odznaką KSMP.
Przez 15 lat pracowałam społecznie jako nauczyciel w polskiej szkole sobotniej w południowym Londynie. Byłam współzałożycielką, autorką scenariuszy, reżyserką i konferansjerem Rewiowego Zespołu Artystycznego, który zbierał pieniądze na budowę Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie. Za krzewienie polskiej kultury poza granicami kraju Prezydent RP na Uchodźstwie Stanisław Ostrowski odznaczył mnie Złotym Krzyżem Zasługi, a Koło Kobiet Żołnierzy uhonorowało mnie złotą odznaką. Od 1980r przez 10 lat prowadziłam prywatną działalność gospodarczą, która miała pewne elementy natury społecznej. Do pracy społecznej powróciłam w roku 1990 jako PR w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym, a w 1991r rozpoczęłam pracę w Zjednoczeniu Polskim w W.Brytanii, którą kontynuuje do dziś. Pełniłam w nim funkcję: sekretarza, sekretarza generalnego, prezesa, redaktora naczelnego Biuletynu ZP, oraz członka komitetu redakcyjnego miesięcznika „Orzeł Biały”. Jestem twórcą trzech wystaw z okazji: 25-lecia POSKu prezentowaną w Anglii i Polsce, 80-lecia Niepodległości Polski prezentowaną w polskich ośrodkach na uchodźstwie oraz 60 rocznicy złamania szyfru Enigmy prezentowaną przez cały rok w Bletchley Park. W 1992r rozpoczęłam pracę nad zjednoczeniem ruchu polonijnego w Europie. Efektem tego było utworzenie Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych. Jako Prezydent kierowałam tą organizacją przez 9 lat. Za zasługi w umacnianiu więzi Polonii z krajem odebrałam dla EUWP nagrodę ”Fidelis Poloniae”. Przez dwie kadencje zasiadałam w Radzie Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP, oraz byłam przewodniczącą Zespołu Doradców Marszałka Senatu RP ds. Migracji Zarobkowej Polaków do Krajów UE.
Uczestniczyłam w pięciu Światowych Zjazdach Polonii i Polaków za Granicą, w tym trzem przewodniczyłam. Przez całe zycie działam charytatywnie niosąc pomoc najbardziej potrzebującym rodakom w Polsce, na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Jako prezes Zjednoczenia Polek w W.Brytanii przewodniczę od wielu lat akcjom charytatywnym. Za wszechstronną działalność polonijną odznaczona zostałam wieloma medalami m.in: Senatu RP, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Odznaką i Statuetką Stowarzyszenia Wspólnota Polska, Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP, Odznaką ”Bene Merito” MSZ, nagrodą Kongresu Polonii Niemieckiej ”Polonicus” oraz Statuetką TVP Polonia.
Wiceprzewodnicząca - Wielka Brytania
Email: hmiziniak@googlemail.com;
Tel. + 44 208 460 1025 domowy
Tel. + 44 797 184 0499 komórkowy
Jolanta Ratajczak urodziła się Polsce w Głogowie. Z zawodu położna, polonijna działaczka społeczna i wychowawca młodzieży. W Belgii od 1994 roku, mieszka w Antwerpii.
Zaangażowana w sprawy Polonii, ale również w działalność prowadzącą do współpracy między Polakami a Belgami. Jest organizatorką uroczystości patriotycznych, religijnych, konferencji, konkursów i koncertów promujących kulturę polską. Jest założycielką i kierownikiem polsko-belgijskiego chóru „Antwerpia”. Stworzyła też i prowadziła „Teatrzyk Dzieci Polskich”. Jest Inicjatorką i organizatorką koncertów „Dzieci Wspólnej Europy”, w których występują dzieci i młodzież z różnych krajów (Belgia, Białoruś, Czeczenia, Gruzja, Niemcy, Polska i Ukraina).
Organizuje też pomoc charytatywną dla najbardziej potrzebujących rodaków, chorych, starszych i tych w trudnej sytuacji życiowej. Dzięki jej pomocy szkoła Polska im. Gen Stanisława Maczka znalazła swoją siedzibę w jednej z najlepszych szkół w Antwerpii - Sint Jan Berchmanscollege gdzie przez wiele lat odbywały się zajęcia lekcyjne dla polskich dzieci.
Pełniła funkcję wiceprezesa Belgijskiego Związku Polskich Kombatantów, który zrzeszał byłych żołnierzy I Dywizji Pancernej Gen. Stanisława Maczka. Przez wiele lat była prezesem Rady Parafialnej przy Polskiej Misji Katolickiej w Antwerpii. Przez trzy kadencje pełniła funkcje wiceprezesa Rady Polonii Belgijskiej.
Za zaangażowanie i działalność społeczną została laureatką konkursu „Polak Roku w Belgii". Została też wyróżniona za działalność na rzecz środowiska rodzinnego miasta medalem ,,Sławski Laur" w 2007 roku. W 2015 roku została odznaczona, „Medalem Polskich Sil Zbrojnych”.
Członek - BELGIA
Email: rjo@skynet.be;
Tel.
Prezes FPNKA” Kongres Polaków w Rosji”
Urodzona 23 listopada 1952r. w Dusztach na Wileńszczyźnie. Ukończyła szkołę w Duksztach, a następnie w Majszogole. Pracowała jako nauczycielka w szkole w Borskunach. Ukończyła studia na polonistyce w Wileńskim Instytucie Pedagogicznym. Od 1975r. mieszka w Moskwie. W Moskwie wykładała język polski, pracowała jako tłumacz. Przez 22 lata - dyrektor Polsko-Rosyjskiej Izby Handlowo-Przemysłowej. Od 1989 roku działa w ruchu polonijnym w Rosji. Jest inicjatorem założenia ruchu polonijnego w Rosji i aktywnym uczestnikiem wielu akcji i przedsięwzięć podnoszących prestiż Polaków w Rosji.
Stale współpracuje z parlamentem, rządem Federacji Rosyjskiej w tworzeniu ustawodawstwa w zakresie polityki narodowościowej. Jest członkiem Rady przy Prezydencie FR ds. stosunków narodowościowych, członkiem Grupy Ekspertów w Komitecie ds. polityki narodowościowej Dumy Państwowej.
W 1999 r. odznaczona została Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
Członek - Rosja
Email: konpolros@gmail.com;
Tel. +7 916 677 61 55
PODZIEL SIĘ INFORMACJĄ
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów