Senat Polonii to pierwsze Światowe Zgromadzenie Liderów Organizacji Polonijnych, które odbywało się w Sejmie RP i w Domu Polonii w Pułtusku w dniach 8-12 listopada br. Senat Polonii jest konsekwentnym uzupełnieniem odbywającego się od 2007 roku, Sejmu Polonijnego, organizowanego co 5-6 lat przez Radę Polonii Świata. Ideą organizowania tych corocznych zgromadzeń, jest zacieśnienie współpracy pomiędzy organem przedstawicielskim Polonii, jakim jest Rada Polonii Świata a polskim parlamentem.
Głównym organizatorem jest Rada Polonii Świata, przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”. W zgromadzeniu udział wzięło blisko 100 uczestników, liderów organizacji polonijnych z 39 krajów i 4 kontynentów. Przybyli też zaproszeni goście i eksperci.
W sobotę, 9 listopada, na inauguracyjną sesję w Sejmie RP przybyli: z Ministerstwa Spraw Zagranicznych wiceminister Henryka Mościcka-Dendys i dyrektor Anna Sochańska, przedstawiciele Sejmowej i Senackiej Komisji ds. Polonii w osobach senatora Kazimierza Michała Ujazdowskiego oraz posłów Andrzeja Zapałowskiego i Barbary Okułay
Koordynator ds. Polonii i Polaków zagranicą Robert Tyszkiewicz, odczytał list od Marszałek Senatu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej a wiceprzewodniczący Rady Tadeusz Pilat odczytał list od wicemarszałka Sejmu RP Piotra Zgorzelskiego.
Koordynator ds. Polonii i Polaków zagranicą Robert Tyszkiewicz, odczytał list od Marszałek Senatu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej a wiceprzewodniczący Rady Tadeusz Pilat odczytał list od wicemarszałka Sejmu RP Piotra Zgorzelskiego.
Instytut Rozwoju Języka Polskiego reprezentowała dyrektor Urszula Starakiewicz-Krawczyk a Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” prezes Tomasz Różniak. Warto podkreślić obecność Wojciecha Białka, popularnego działacza polonijnego, który niedawno został doradcą Pani Marszałek Senatu oraz Joanny Fabisiak od lat prezes znakomitego konkursu dla młodzieży „Być Polakiem”.
Przewodniczący Rady Polonii Świata Jarosław Narkiewicz powitał przybyłych gości i wygłosił przemówienie programowe zgromadzenia, w którym nawiązał do zeszłorocznego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy i obrad Sejmu Polonijnego. Wskazał na rolę, jaką w społeczności polonijnej odgrywa Rada Polonii Świata oraz zrzeszone w niej kontynentalne i krajowe struktury polonijne i wagę ich działalności dla Polski i dla Polonii.
Za prezydialnym stołem zasiedli członkowie Prezydium Rady Polonii Świata w składzie Tadeusz Adam Pilat, Dominik Roszak, Bożena Kamiński, Aleksander Zając, Waldemar Tomaszewski, Andrzej Suchanek i Teresa Opalińska-Kopeć pod przewodnictwem Jarosława Narkiewicza, który prowadził obrady sesji plenarnej zgromadzenia.
Głos w sprawach programowych zgromadzenia zabierali kolejno:
Bożena Kamiński, wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej, mówiła o osiągnięciach tej największej organizacji polonijnej na świecie, reprezentującej ogromną zdecydowaną większość wielomilionowej Polonii w Stanach Zjednoczonych. Organizacja obchodziła w tym roku w Chicago 80-lecie swej działalności.
Dominik Roszak, od niedawna Prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej (KPK) ukazywał zaangażowanie organizacji w działalności oświatowej oraz integrowaniu młodego pokolenia. Mówił też, jak niezwykle ważna dla Polski i Polonii jest działalność KPK ukazująca społeczeństwu kanadyjskiemu bogactwo dziedzictwa kulturowego Polski.
enryk Kurylewski, prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej w swym referacie przedstawił szerokie spektrum działalności Polonii w Australii i jej osiągnięcia w zakresie oświaty, sportu, mediów i kultury. Podkreślił rolę jednego z najstarszych i największych festiwali kultury polskiej na świecie – PolArt, odbywającego się co 3-4 lata od 1975 roku.
Andżelika Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi mówiła o sytuacji mniejszości polskiej oraz o osiągnięciach związkowej struktury w zakresie organizowania nauczania języka polskiego w tym kraju.
Teresa Opalińska-Kopeć wygłosiła obszerny referat na ważny dla Polonii temat pamięci historycznej oraz podkreśliła rolę, jaka odgrywają poszczególne organizacje kontynentalne i krajowe dla globalnej struktury, jaką jest Rada Polonii Świata.
Anna Woźniak z Francji przedstawiła ciekawy projekt pomnika polskiej emigracji zarobkowej i zabiegałaTadeusz Adam Pilat, wiceprzewodniczący Rady Polonii Świata nawiązując do hasła „Polska i Polonia - razem w nowej globalnej rzeczywistości” wskazał na kontynuację programową zeszłorocznego Sejmu Polonijnego poprzez odbywające się corocznie zgromadzenia Senatu Polonii. Podkreślił też ważne i nierozwiązane dotychczas sprawy kompleksowej ustawy Polonii o obywatelstwie i prawach wyborczych dla obywateli polskich zamieszkałych za granicą
Głos zabierali również: poseł do Parlamentu Europejskiego Waldemar Tomaszewski poseł Parlamentu Rumuńskiego, Gerwazy Longher, Stanisław Kostecki (Ukraina), Michael Dembek (Kanada), Monika Waligórska (Chorwacja), Janusz Tomczak (Kanada), Elena Rogaczykowa (Rosja), Urszula Stefańska-Andreini (Włochy).
W niedzielę 10 listopada, uczestnicy zgromadzenia udali się do Bazyliki Pułtuskiej, gdzie ks. kanonik Wiesław Kosek odprawił Mszę Św. w intencji przewodniczącego, Prezydium i organizacji członkowskich Rady Polonii Świata.
W programowej sesji plenarnej występowali kolejno przedstawiciele organizacji polonijnych reprezentujących różne kierunki zainteresowań i działalności, które znalazły odbicie w fakultatywnych sesjach tematycznych: edukacja polonijna, aktywność młodzieży, polonijne ustawodawstwo i prawa wyborcze, firmy polonijne i sprawy gospodarcze.
Kontynuowano tematy zarysowane w wystąpieniach pierwszego dnia. Zgromadzeni delegaci udzielili zdecydowanego poparcia naszym rodakom na Białorusi oraz Polakom zamieszkałym w napadniętej przez Rosję Ukrainie. Merytoryczne materiały podsumowujące z plenarnych i fakultatywnych sesji są obecnie redagowane.
Za pomocą zdalnego połączenia do zgromadzonych na sesji plenarnej przedstawicieli Polonii z całego świata przemówił a następnie udzielił błogosławieństwa biskup Piotr Turzyński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
Na zakończenie odbyła się uroczystość podpisania umowy o współpracy pomiędzy Radą Polonii Świata a Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”. Umowa jest zwieńczeniem wieloletniej współpracy obu społecznych organizacji, ale stwarza jednocześnie podstawy do dalszego rozwoju obustronnych partnerskich stosunków.
Ze strony Rady Polonii Świata umowę podpisał przewodniczący Jarosław Narkiewicz i obaj wiceprzewodniczący: Tadeusz Pilat i Dominik Roszak. Ze strony Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” umowę podpisali: przewodniczący Tomasz Różniak oraz Tomasz Głowiński wiceprezes Zarządu Krajowego
Uczestnicy Zgromadzenia Liderów Organizacji Polonijnych wspólnie obchodzili 11 listopada - Święto Narodowe Niepodległości Polski. W godzinach rannych uczestnicy pod dowództwem Aleksandra Zająca udali się autobusem do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, aby na zaproszenie kardynała Kazimierza Nycza wziąć udział w uroczystej Mszy Św. z Okazji Święta Niepodległości Polski, z udziałem przedstawicieli polskich władz.
Drugi autobus z grupą, która kierował Tadeusz Pilat, przywiózł uczestników na Plac Piłsudskiego, aby na zaproszenie Kancelarii Prezydenta RP wziąć udział w uroczystej odprawie wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza i defiladzie z okazji Święta Niepodległości Polski.
Po obiedzie uczestnicy Senatu Polonii udali się do Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” na koncert z okazji jubileuszu 30-lecia Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, w którym wystąpili: Ewelina Saszenko, Maciej Nerkowski i Halina Młynkowa z zespołem Zimne Dranie.
Opracowanie, redakcja tekstu: Tadeusz A. Pilat – Rada Polonii Świata
ZDJĘCIA: UCZESTNICY ORAZ polska360.org