RADA POLONII ŚWIATA
World Polonia Council    PORTAL WYŚWIETLONO 108967 RAZY

WIADOMOŚCI RADY POLONII ŚWIATA


   Wielka Brytania
 2023-03-01 Wybory w Zjednoczeniu Polskim w Wielkiej Brytanii

Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii ma nową prezes, została nią Alicja Donimirska, dotychczasowa prezes Fundacji Polska YMCA w Wielkiej Brytanii. 21 lutego br., na platformie Zoom, odbyło się Walne Zebranie Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii, w którym wzięła udział większość organizacji członkowskich. Do grona powierników dołączyli wolą delegatów: założycielka Polish Klan Association, Malwina Kukaj oraz wiceprezes Poland Street, Mariola Świetlicka. Delegaci jednogłośnie przyjęli kandydaturę Alicji Donimirskiej na stanowisko prezesa Zjednoczenia.

24 lutego odbyło się pierwsze zebranie Powierników w nowym składzie. Wiceprezesem został dotychczasowy prezes Włodek Mier-Jędrzejowicz, a sekretarzem Tomek Machura. Obydwaj byli prezesi Zjednoczenia Tadeusz Stenzel oraz Włodek Mier-Jędrzejowicz zadeklarowali wsparcie działań nowej prezes.

Głównym tematem zebrania były plany Zjednoczenia Polskiego, zarówno na najbliższy rok, jak i dalszą przyszłość. Głównymi wyzwaniami stojącymi przed nowym zarządem są ograniczone fundusze oraz zmiany zachodzące w brytyjskiej Polonii i wśród organizacji członkowskich.

Portal British Poles zwrócił się do Alicji Donimirskiej z gratulacjami i pytaniem o dalsze plany. „Jestem pełna energii i entuzjazmu. Wspólnie z powiernikami chcemy wzmocnić reprezentację Polaków i sprawić, by nasz głos, jako jednej z największych grup etnicznych w Wielkiej Brytanii, był bardziej słyszalny”.

Powiernicy na pierwszym spotkaniu przyjęli również oświadczenie solidarności z Ukrainą w rocznicę rozpoczęcia pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na ten kraj, wyrażając wsparcie dla Ukrainy i Narodu Ukraińskiego. Nowa prezes Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii, Alicja Donimirska i Artur Bildziuk wzięli udział w Marszu Solidarności z Ukrainą reprezentując Zjednoczenie w rocznicowych obchodach inwazji rosyjskiej na Ukrainę. W wywiadzie dla prasy powiedzieli: „Wyraziliśmy uznanie dla bohaterskiej walki Narodu Ukraińskiego przeciw agresorowi. Wspieramy Ukrainę w walce o wolność i niepodległość. Mamy nadzieję, że wojna się wkrótce zakończy, a Ukraina wyzwoli wszystkie okupowane terytoria!

Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Edward Trusewicz i Przewodniczący Rady Polonii Świata Jarosław Narkiewicz skierowali okolicznościowe listy gratulacyjne do nowo wybranej Prezes Alicji Donimirskiej.

Alicja Donimirska

Alicja Donimirska przyjechała do Wielkiej Brytanii w 2007 i od tego czasu bierze bardzo aktywny udział w życiu Polonii brytyjskiej. Jest związana z organizacją Polska YMCA w Wielkiej Brytanii. Najpierw jako wolontariusz w Zespole Mazury i w Polskiej YMCA, następnie jako Dyrektor Programowy, a od 2018 roku jest prezesem Fundacji Polska YMCA. Organizacja zrzesza młodzież polską na Wyspach poprzez organizowane od ponad siedemdziesięciu lat obozy sportowe. Wraz z posiadającym stu dwudziestu członków Zespołem „Mazury” działa na Wyspach Brytyjskich, dbając o wychowanie młodzieży w polskim duchu i propagowanie kultury polskiej wśród Brytyjczyków. Fundacja Polska YMCA organizuje wydarzenia polonijne w swojej siedzibie oraz przy współpracy z innymi organizacjami polskimi w Anglii. Alicja Donimirska jest też współzałożycielką i prezes De Reszke AssociaPon, stowarzyszenia mającego na celu pielęgnowanie pamięci o Polskich śpiewakach operowych w Wielkiej Brytanii, Janie i Edwardzie Reszke.

Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii ZPWB

Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii ZPWB (ang. FederaPon of Poles in Great Britain) jest największą federacyjną organizacji polonijnych w Wielkiej Brytanii i jedną z największych na świecie. Ma siedzibę w Londynie (240 King Street, London W6 0RF) w budynku Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego.

Zjednoczenie jest członkiem Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych i Rady Polonii Świata. Od 1990 roku Kolejni Prezesi Zjednoczenia wchodzili w skład organów wykonawczych tych organizacji, byli nimi: śp. Zygmunt Szkopiak, śp. Helena Miziniak, Jan Mokrzycki, Tadeusz Stenzel i Włodzimierz Mier-Jedzrejowicz.

ZPWB zostało założone w 1946, gdy rząd brytyjski, a następnie kolejne kraje, przestały uznawać Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie na rzecz rządu komunistycznego w Polsce. Zjednoczenie aż do 1990 reprezentowało polską emigrację w Londynie wobec władz Wielkiej Brytanii.

Po przekazaniu insygniów prezydenckich przez Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego Prezydentowi RP Lechowi Wałęsie, pewne obowiązki rządu polskiego przekazane zostały Zjednoczeniu Polskiemu, które zostało uznane przez rządy polski i brytyjski, jak również inne polonijne organizacje na świecie, za organizację reprezentującą polską grupę etniczną zamieszkałą w Wielkiej Brytanii. Dotychczas jest to jedyna organizacja polonijna w Wielkiej Brytanii, która jest uznawana przez rząd brytyjski. Dlatego też Zjednoczenie oprócz promowania i obrony interesów mniejszości polskiej w Wielkiej Brytanii broni również interesów Polski i Polaków przed rządem Wielkiej Brytanii. Zjednoczenie Polskie jest federacyjną organizacją społeczną (charity C.I.O) pracującą na zasadzie wolontariatu.

W skład Zjednoczenia wchodzi kilkadziesiąt organizacji i stowarzyszeń polonijnych na terenie Wysp Brytyjskich. Władze Zjednoczenia są wybierane demokratycznie co 2 lata na Walnym Zjeździe wszystkich organizacji członkowskich i członków indywidualnych.

Przy wzrastającej liczbie Polaków, Zjednoczenie odgrywa coraz większą rolę w Wielkiej Brytanii jako reprezentant polskiej mniejszość etnicznej. Aktywność w Związkach Zawodowych, zapisywanie się na listy wyborcze, aktywność w brytyjskich parPach politycznych nie tylko pomagają w codziennych sprawach polskiej mniejszości, lecz również w jej integracji w społeczeństwie brytyjskim.

Redakcja tekstu EUWP na podstawie tekstu i zdjęć:
Portal Britsh Poles – red. Maria Byczynski i Polska YMCA
Korespondencja Polonijna Agencja Informacyjna (PAI)


Informacja: Rada Polonii Świata


Informujemy, że publikowane na stronach niniejszego serwisu treści mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa cywilnego. Właściciel serwisu dokłada starań, aby publikowane w tym serwisie treści były rzetelne i pomocne, jednakże nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki działań podejmowanych w oparciu o te treści. W naszym serwisie umieszczone są łącza (linki) do innych serwisów internetowych. Informujemy, że nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treści zawarte w innych serwisach. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właścicieli serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji. Kopiowanie i nieautoryzowane użycie kodu źródłowego lub fragmentów autorskiego oprogramowania - zabronione.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów