RADA POLONII ŚWIATA
World Polonia Council    PORTAL WYŚWIETLONO 115518 RAZY

WIADOMOŚCI RADY POLONII ŚWIATA


   Polska
 2023-03-30 Spotkanie w sprawie zjazdu

W piątek, 30 marca odbyło się spotkanie w gabinecie ministra Jana Dziedziczaka, pełnomocnika rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą, w sprawie planowanego i organizowanego pod koniec czerwca br. VI Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy. W spotkaniu udział wzięli: dyrektor Jan Badowski, Jarosław Narkiewicz - przewodniczący Rady Polonii Świata i Zenka Bańkowska - dyrektor zarządzająca Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

W czasie spotkania przewodniczący Jarosław Narkiewicz przedstawił przygotowane przez Radę Polonii Świata założenia programowe i organizacyjne zjazdu, ramowy program oraz rozdział uczestników na poszczególne kraje i organizacje polonijne. Zjazd odbędzie się pod zaproponowanym przez Radę Polonii Świata hasłem: „Polska i Polonia - razem w nowej globalnej rzeczywistości”, nawiązując do zorganizowanego w ubiegłym roku przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Kongresu „Kraj – Emigracja”. W szerokiej tematyce zjazdu przewidziano pięć sesji programowych poświęconych m.in.: wspólnocie 60 milionów, młodzieży polonijnej, mediom, kulturze, samorządom polonijnym, mniejszościom polskim oraz solidarnością z rodakami dotkniętymi wojną i prześladowaniami.

Od 2007 roku zjazd jest Sejmem Polonijnym i jego kolejne edycje mają miejsce w polskim parlamencie.

Zgodnie z propozycją Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” zjazd zakończą fakultatywne historyczne sesje wyjazdowe w trzech miastach. Toruń i Kraków to miejsce urodzin i studiów Mikołaja Kopernika, a Lublin, miejsce zawarcia Unii Lubelskiej w 1569 roku, szczególnie aktualnej obecnie, w kontekście toczonej przez Rosję wojny.

Przygotowana koncepcja zjazdu spotkała się z pozytywną oceną przedstawicieli Kancelarii Prezesa Rady Ministrów a zjazd otrzymał niezbędną dotacją finansową. Na posiedzeniu w dniu 4 kwietnia koncepcję zatwierdziło również Prezydium Rady Polonii Świata.

 

Redakcja tekstu: Rada Polonii Świata,
Foto: J. NarkiewiczInformacja: Rada Polonii Świata


Informujemy, że publikowane na stronach niniejszego serwisu treści mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa cywilnego. Właściciel serwisu dokłada starań, aby publikowane w tym serwisie treści były rzetelne i pomocne, jednakże nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki działań podejmowanych w oparciu o te treści. W naszym serwisie umieszczone są łącza (linki) do innych serwisów internetowych. Informujemy, że nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treści zawarte w innych serwisach. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właścicieli serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji. Kopiowanie i nieautoryzowane użycie kodu źródłowego lub fragmentów autorskiego oprogramowania - zabronione.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów